SKU: 24039
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$14.49
- Buy 10 for $11.59 each and save 20%
Features
Specifications
Downloads
The United Abrasives/SAIT EZ Chop® Chop Saw Wheels are for general purpose cool cutting on thin metals with a burr-free finish. EZ Chop® Chop Saw Wheels are composed of aluminum grain formula. United Abrasives/SAIT wheels are externally reinforced with the highest quality fiberglass to withstand the toughest applications. Proudly manufactured in the USA.
- For general purpose cool cutting on thin metals with a burr-free finish
- Made with aluminum oxide grain
- Type 1/ Type 41 wheels are externally reinforced with the highest quality fiberglass to withstand the toughest applications
- Proudly Made in the USA
- Chop Saw; 4400 max RPM
- Cutting
- Aluminum oxide grain formula
- Externally reinforced with the highest quality fiberglass to withstand the toughest applications
- For use on metal studding, thin rebar, light gauge and medium metals
| Brand | United Abrasives |
|---|---|
| UPC | 699053240398 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 31, Section M5 |
| Package Length (in) | 13.80" |
| Package Width (in) | 13.40" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | 24039 |
| Country of Origin | United States |
| Diameter | 14" |
| Thickness | 3/32" |
| Arbor | 1" |
| Max RPM | 4400 |
| Weight | 1.3 lbs |