Features
Specifications
The MILWAUKEE® AX™ with Carbide Teeth for Nail Embedded Wood SAWZALL® Blade cuts longer, cuts more, and cuts faster. This reciprocating saw blade is designed with Carbide teeth for longer life vs. bi-metal blades resulting in 1,000 more cuts in nail-embedded wood. Nail Guard™ allows users to Rip Nails Not Teeth while the Fang Tip™ design allows the fastest plunge cutting in nail-embedded wood.
- 1,000 More Cuts in Nail Embedded Wood
- Carbide Technology + Best Tooth Design = Longest Life
- Carbide Teeth for 30X Life in Nail-Embedded Wood and Residential Materials
- Fang Tip™ design for fastest plunge cutting in nail embedded wood
- Nail Guard™ allows users to Rip Nails Not Teeth.
- Optimized for Cordless. 25% More Cuts per Charge
- Made in the USA
- Available in 6", 9", and 12" lengths in 1PKs, 3PKs, and 5PKs
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242483723 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 22, Section I4 |
| Package Length (in) | 0.55" |
| Package Width (in) | 11.85" |
| Package Height (in) | 11.85" |
| Manufacturer Part Number | 48-00-5226 |
| Blade Length | 9 in |
| Depth | 1 Inches |
| Material | Carbide |
| Material Application | Wood |
| Number of Teeth | 45 |
| Package Quantity | 1 |
| Teeth Per Inch (TPI) | 5 |
| Country of Origin | United States |