Features
Specifications
The IRWIN VISE-GRIP Original Locking C-Clamp with Swivel Pads, features 8"-wide jaw opening for more versatility and the ability to clamp a variety of items with just one tool. Pressure and fit can be adjusted with the turn screw that stays adjusted for repetitive use. Constructed of high-grade, heat-treated alloy steel for maximum toughness and durability, these small C-Clamps have swivel pads to protect work surfaces and the classic trigger release design that maintains maximum locking force where you need it..
- Wide-opening jaws provide greater versatility in clamping a variety of shapes
- Swivel pads hold tapered work, awkward fabricating jobs, and delicate projects without damaging the work surface
- Turn screw to adjust pressure and fit work. Stays adjusted for repetitive use
- Constructed of high-grade heat-treated alloy steel for maximum toughness and durability
- Classic trigger release designed to provide maximum locking force
- 1X IRWIN Vise-Grip Original C Clamp, Locking, Swivel Pad Tip, 18-Inch
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 038548000220 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section H2 |
| Package Length (in) | 18.20" |
| Package Width (in) | 6.80" |
| Package Height (in) | 6.80" |
| Manufacturer Part Number | 22 |
| Country of Origin | China |
| Height | 1.600 in |
| Length | 18.000 in |
| Width | 7.100 in |
| Weight | 3.200 lbs |
| Product Type | LOCKING C-CLAMP PLIERS |
| Warranty | LLW |