Features
Specifications
Downloads
Vise-grip, 10" locking wrench, designed to lock on 3 sides of a Hex fastener, tremendous force can be applied without damaging or slipping off fastener, adjusts to a range of sizes, from 5/8" (16mm) to 1-1/8" (28mm), eliminates need for different standard & metric combination wrenches.
- 1X IRWIN Vise-Grip Locking Wrench With Wire Cutter
- Heavy duty jaws lock on to three sides of a hex fastener and will not slip or mar
- Designed to replace up to 16 wrench sizes
- Includes a built-in wire cutter
- Turn screw to adjust pressure and fit work. Stays adjusted for repetitive use
- Constructed of high-grade heat-treated alloy steel for maximum toughness and durability
- Classic trigger release designed to provide maximum locking force
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 038548000022 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section I3 |
| Package Length (in) | 0.60" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 3.00" |
| Manufacturer Part Number | 2 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 0.800 in |
| Length | 11.300 in |
| Width | 3.200 in |
| Weight | 1.356 lbs |
| Product Type | LOCKING PLIERS |