Features
Specifications
The MILWAUKEE® TORCH™ with Carbide Teeth for Thick Metal SAWZALL® Blade cuts longer, cuts more, and cuts faster. This carbide SAWZALL® blade is designed with Carbide Teeth for longer life vs. bi-metal blades in black iron, rebar, stainless steel, cast iron, and more. The 8 TPI design is ideal for fast, smooth cuts in thick metals .
- Longer Life in Thick Metals.
- Designed with Carbide Teeth for longer life vs. bi-metal blades in thick metal applications
- 8 TPI for fast, smooth cuts in thick metals
- Cuts black pipe, angle iron, rebar, stainless steel, cast iron and more
- Large tooth gullets for easy material ejection
- 1in tall blade for better durability
- 1/2" Universal Tang
- Made in USA
- Available in 6", 9" and 12" lengths in 1PKs, 3PKs, 5PKs and 25PKs
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242520848 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 22, Section I4 |
| Package Length (in) | 11.90" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.65" |
| Manufacturer Part Number | 48-00-5302 |
| Blade Length | 9 in |
| Depth | 9.25 Inches |
| Material | Carbide |
| Material Application | Metal |
| Number of Teeth | 63 |
| Package Quantity | 3 |
| Teeth Per Inch (TPI) | 8 |
| Country of Origin | United States |