Features
Specifications
The next generation Wrecker™ is designed for multi-material demolition cutting. This mean it has the capability of cutting nail embedded wood, plastics and a variety of metals. This blade has 25% more high speed steel for increase life and durability. With all of these features, the next generation Wrecker™ is a true demolition blade for the professional user.
- Hardened teeth for increased life in nail embedded wood and thick metals
- 7/11 TPI for a wide material variety to be true demolition blades
- Nail protecting feature built into the tooth design
- New blade profile with the ability to bend and maintain its shape
- Aggressive tooth and blade design for increased speed in woods and metals
- Blade profile optimized for fast plunging
- Hardened teeh for increased life in nail embedded wood and thick metals
- Optimized to be a true demolition blade for cutting nail enbedded wood, plastics, and metals
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242082520 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 22, Section I4 |
| Package Length (in) | 0.80" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 2.80" |
| Manufacturer Part Number | 48-00-8706 |
| Blade Length | 9 in |
| Depth | 9 Inches |
| Material | High Speed Steel |
| Material Application | Multi-Purpose |
| Number of Teeth | 72 |
| Package Quantity | 25 |
| Teeth Per Inch (TPI) | 8 |
| Country of Origin | United States |