Thermacell
Patio Shield 12 Hr. Graphite Black Mosquito Repeller
SKU: 713332
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$27.99
Features
Specifications
Thermacell's award-winning technology keeps mosquitoes away by creating a 15 Ft. protection zone around you. The proprietary formula precisely targets mosquito sensors, driving them away. With consistent protection that doesn't weaken over time, Thermacell helps you live your best outside life without the use of bug sprays or lotions on your skin. Powered by a safe and compact 12-hour fuel cartridge. 12 hours of mosquito repellent included.
| Brand | Thermacell |
|---|---|
| UPC | 843654001999 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 34, Section C1 |
| Package Length (in) | 9.00" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 4.20" |
| Manufacturer Part Number | MRPSL |
| Effective Hours | 12 Hrs. |
| Color | Graphite Black |
| Active Ingredient | D-Cis/Trans Allethrin |