Thermacell
Thermacell Rechargeable Mosquito Repeller with Base
SKU: 731680
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$42.99
Features
Specifications
Thermacell's award-winning technology keeps mosquitoes away by creating a 20 Ft. protection zone around you. The proprietary formula precisely targets mosquito sensors, driving them away. With consistent protection that doesn't weaken over time, Thermacell helps you live your best outside life without the use of bug sprays or lotions on your skin. The E65 is the next evolution of the Thermacell product line. With premium build quality, a battery that charges in just 2 hours, and a fast-charging dock included, the E65 makes it more convenient than ever to enjoy your outdoor time. Permited on airplanes. 36 hours of mosquito repellent included in starter pack. 2-year warranty.
| Brand | Thermacell |
|---|---|
| UPC | 843654009827 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 34, Section C1 |
| Package Length (in) | 4.75" |
| Package Width (in) | 4.75" |
| Package Height (in) | 8.00" |
| Manufacturer Part Number | E65X |
| Effective Hours | 6.5 Hrs. |
| Color | Black |
| Active Ingredient | Metofluthrin |