Features
Specifications
Thermal Dynamics® Gouging Tip is used for SL60/SL100 torches with a current rating 70 A.
- Gouging Tip
- 70 Amp
- SL60/SL100 plasma torch
| Brand | Victor Technology |
|---|---|
| UPC | 699488755825 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section M3 |
| Package Length (in) | 6.80" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | 9-8231 |
| Country of Origin | United States |
| Trade Name | SL60® 1Torch® | SL100® Torch |
| Consumable Type | Tip |
| Output DC Amps (Max) | 70 A |
| Physical Size (Inches) | 0.6 x 4 x 7.3 |
| Torch Amperage | 70 A |