Features
Specifications
Thermal Dynamics® MaximumLife™ Electrode is used for SL60/SL100 torches with a current rating 30 - 120 A.
- Electrode
- 30 - 120 Amp
- SL60/SL100 Plasma torch
| Brand | Victor Technology |
|---|---|
| UPC | 699488747516 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section M3 |
| Package Length (in) | 6.60" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | 9-8215 |
| Country of Origin | United States |
| Trade Name | SL60® 1Torch® | SL100® Torch |
| Consumable Type | Electrode |
| Output DC Amps (Max) | 30-120 A |
| Physical Size (Inches) | 0.4 x 2.1 x 0.4 |