Features
Specifications
Thermal Dynamics® Air/N2 Maxlife Electrode is used for MaximumLife™ PCH-62/PCM-62/PCH-102/PCM-102 torches and helps in enhancing cutting performance.
- Electrode
- MaximumLife™ PCH-62/PCM-62/PCH-102/PCM-102 plasma torch
| Brand | Victor Technology |
|---|---|
| UPC | 699488724159 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section M3 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | 9-8407 |
| Country of Origin | United States |
| Consumable Type | Electrode |
| Physical Size (Inches) | 0.4 X 1.4 X 0.4 |