Features
Specifications
Thermal Dynamics® Shield Cap, 70-100 A, Drag
| Brand | Victor Technology |
|---|---|
| UPC | 699488768658 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section M3 |
| Package Length (in) | 7.40" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | 9-8236 |
| Country of Origin | United States |
| Trade Name | SL60® 1Torch® | SL100® Torch |
| Consumable Type | Nozzle |
| Torch Model | SL100™ | SL60 ™ |
| Output DC Amps (Max) | 70 - 100 A |
| Physical Size (Inches) | 0.6 x 4 x 7.3 |
| Torch Amperage | 70 - 100 A |