Features
Specifications
Thermal Dynamics® Shield Cap is used with SL60/SL100 torches which requires deflector power input.
- Shield Cap
- SL60/SL100 plasma torch
| Brand | Victor Technology |
|---|---|
| UPC | 699488768696 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section M3 |
| Package Length (in) | 6.60" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | 9-8243 |
| Country of Origin | United States |
| Trade Name | SL60® 1Torch® | SL100® Torch |
| Consumable Type | Shield Cap |
| Physical Size (Inches) | 0.2 x 4 x 7.3 |