Features
Specifications
Thermal Dynamics® Start Cartridge is used with SL60/SL100 torches. It is compatible with all Thermal Dynamics® Cutmaster plasma cutting machines.
- Start Cartridge
- SL60/SL100 Plasma torch
| Brand | Victor Technology |
|---|---|
| UPC | 699488747493 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section M3 |
| Package Length (in) | 5.20" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | 9-8213 |
| Country of Origin | Mexico |
| Trade Name | SL60® 1Torch® | SL100® Torch |
| Consumable Type | Gas Diffuser |
| Physical Size (Inches) | 0.88 x 4.25 x 7.25 |