Features
Specifications
Thermal Dynamics® Drag Cutting Tip is used for SL60/SL100 torches with a current rating 40 A.
- Drag Tip
- 40 Amp
- SL60/SL100 Plasma torch
| Brand | Victor Technology |
|---|---|
| UPC | 699488747448 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section M3 |
| Package Length (in) | 5.60" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | 9-8207 |
| Country of Origin | United States |
| Trade Name | SL60® 1Torch® | SL100® Torch |
| Output DC Amps (Max) | 40 A |
| Physical Size (Inches) | 0.7 x 0.9 x 0.7 |