Features
Specifications
Thermal Dynamics® Cutting Tip is used for SL60/SL100 torches with a current rating 60 A.
- Cutting Tip
- 60 Amp
- SL60/SL100 Plasma torch
| Brand | Victor Technology |
|---|---|
| UPC | 699488747462 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section M3 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 2.40" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | 9-8210 |
| Country of Origin | United States |
| Trade Name | SL60® 1Torch® | SL100® Torch |
| Consumable Type | Nozzle |
| Output DC Amps (Max) | 60 A |
| Physical Size (Inches) | 0.7 x 0.9 x 0.7 |