Features
Specifications
Thermal Dynamics® Tip is used for SL60/SL100 torches with a current rating 80 A.
- Tip
- 80 Amp
- SL60/SL100 Plasma torch
| Brand | Victor Technology |
|---|---|
| UPC | 699488747479 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section M3 |
| Package Length (in) | 7.60" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | 9-8211 |
| Country of Origin | United States |
| Trade Name | SL60® 1Torch® | SL100® Torch |
| Consumable Type | Nozzle |
| Output DC Amps (Max) | 80 A |
| Physical Size (Inches) | 0.7 x 0.9 x 0.7 |