Features
Specifications
Parker's Series 395 Fuel Line/Vapor Emission Hose provides excellent service across a wide variety of fuels and multiple engine applications. The all-rubber construction is flexible for easy routing and installation. The cover resists oil and high temperatures common to engine compartments, providing maximum performance in challenging applications.
- Tube: Black nitrile for fuel resistance to 257°F.
- Reinforcement: Multiple textile plies for strength and kink resistance.
- Cover: Black chloroprene abrasion, heat and oil resistance.
| Brand | Parker |
|---|---|
| UPC | 078698250885 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 12, Section T3 |
| Package Length (in) | 12.00" |
| Package Width (in) | 0.25" |
| Package Height (in) | 0.25" |
| Manufacturer Part Number | 39552 |
| Inside Diameter | 3/8" |
| Type | Fuel & Vapor Hose |