Taylor
0 to 220 deg F 1-3/4 in 5 in Instant Read Thermometer
SKU: 8018N
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$13.99
Features
Specifications
A kitchen workhorse, this oversize instant read thermometer with a 1-3/4" dial will provide easy-to-read and accurate temperature readings throughout the cooking process. Includes a protective sleeve for the stainless stem with an anti-microbial additive to prevent bacterial growth. Re-calibration feature allows the user to reset the temperature if the unit was dropped.
- Oversized dial for easier reading
- Patented Safe-T-Set™ recalibration wrench
- Anti-microbial sleeve
- NSF certified
- Limited warranty included
- Red pointer
- Patented recalibration wrench
| Brand | Taylor |
|---|---|
| UPC | 077784080184 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section D3 |
| Package Length (in) | 8.60" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | 8018N |
| Temperature Rating | 0 to 220 deg F |
| Dial Size | 1-3/4 in |
| Stem Diameter | 5 in |
| Stem Material | Stainless Steel |