Thermos
Stainless King SS Food Jar w/ Spoon - 16 oz
SKU: SK3000MSTRI4
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$29.99
Features
Specifications
The Stainless King 16 Oz. Stainless Steel Food Jar rules for taking the food you love anywhere. Keep fresh fruit and vegetables cool for up to 14 hours while you take on the day. For your favorite hot soups or oatmeal, every sip stays piping hot for up to 9 hours. Your options are endless. Count on Thermos vacuum insulation to keep weather out and the delicious in. Its easy to fill, easy to clean, and comes crowned with a built-in serving bowl lid. As a bonus, you get a full-sized folding stainless steel spoon that fits right into the lid. Constructed with double wall stainless steel, this insulated food jar is durable and designed to have a contoured shape that is easy to grip.
- Keep cool for 14 hrs
- Keep hot for 9 hrs
- Vacuum insulation
- Easy to fill
- Easy to clean
- Built in serving bowl lid & spoon
- Easy grip
| Brand | Thermos |
|---|---|
| UPC | 041205701194 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 34, Section A3 |
| Package Length (in) | 3.70" |
| Package Width (in) | 3.70" |
| Package Height (in) | 5.50" |
| Capacity | 16 oz |
| Color | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Color Family | Gray |
| Dimensions | 5.5" H. x 3.7" Dia. |