Features
Specifications
Analog thermostats are the most basic line-voltage thermostat option and use a dial to set the temperature of a space. These mechanical thermostats are often used in residential and commercial applications. They're nonprogrammable, so the temperature setting stays the same until it's readjusted.
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section D5 |
|---|---|
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 2.75" |
| Type | Line Volt |
| Switch Type | Open/Close on Rise |
| Contact Rating | SPDT |
| Sensing Element | Bi-Metallic Spring |
| Display Type | Analog |
| Mounting Type | Vertical |
| Dimensions | 2-3/4" W x 4-3/4" H x 1-1/2" D |