Features
Specifications
Low voltage control of gas or oil heating and cooling equipment. Bimetal temperature sensor. Snap acting switch (magnetic switch) does not require leveling and is mercury-free. Simple, worry-free operation. Dual temperature scale F deg./C deg.. Decorative backplate included.
| Brand | Honeywell |
|---|---|
| UPC | 085267262392 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section D5 |
| Package Length (in) | 7.80" |
| Package Width (in) | 6.40" |
| Package Height (in) | 2.60" |
| Manufacturer Part Number | YCT30A1005/E1 |
| Temperature Range | Heat Only |
| Voltage | 24/750mV AC |
| Color | White |