CHRISLYNN
1/2-20 5/8 in Carbon Steel Thread Repair Insert
SKU: RS66106
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$17.99
Features
Specifications
Thread Repair Insert, Rock Solid, 1/2-20 Insert Thread Size, 3 Number of Inserts, Carbon Steel, 5/8 in Insert Length, UNF, Grade C1215 Grade
| Brand | CHRISLYNN |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15 End Cap |
| Package Length (in) | 3.40" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | 66106 |
| Type | Rock Solid |
| Insert Thread Size | 1/2-20 |
| Number of Inserts | 3 |
| Material | Carbon Steel |
| Insert Length | 5/8 in |
| Thread Type | UNF |
| Grade | Grade C1215 |