CHRISLYNN
UNF 7/16 in-20 5/8 in-11 Heavy Duty Thread Insert
SKU: RS66105
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$19.99
Features
Specifications
Precision helical inserts are available in both locking and free-running varieties. Most of these inserts are available in up to 5 different lengths. The standard material for these inserts is 304 stainless steel, but they are also available in several other materials. These materials include Phosphor-Bronze, Inconel X750, Nitronic 60 and 316 stainless steel. These inserts can also be plated or coated in Dry-Film Lube, Silver, Cadmium or a Primer-Free coating. Our inserts are DFARS compliant and conform to military or aerospace specifications when applicable.
- Only standard drill and tap required
- Can be used in most materials...aluminium, magnesium, cast iron, carbon steel, stainless steel and plastic
- Simple installation compared to helical wire inserts
- Nearly impossible for the insert to turn after installation
- Nearly impossible to cross thread while installing
- Adhesive not required to hold insert in place
- Rarely affected by hot or cold temperatures because it is held in place mechanically
- Easy to remove
| Brand | CHRISLYNN |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15 End Cap |
| Package Length (in) | 0.50" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 5.00" |
| Manufacturer Part Number | 66105 |
| Type | Heavy Duty |
| Thread Type | UNF |
| Internal Thread Size | 7/16 in-20 |
| External Thread Size | 5/8 in-11 |
| Length | 0.625 in |
| Material | C1215 Carbon Steel |
| Drill Size | 37/64 |