CHRISLYNN
7/16 in-14 0.62 in L 37/64 Heavy Duty Thread Repair kit
SKU: RS68905
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$37.99
Features
Specifications
Thread Repair kit, Heavy Duty, 7/16 in-14 Internal Thread, 0.62 in L Long Insert, Includes: (3) 65905 Insert, (1) 67705 RS Tool, 37/64 Drill
| Brand | CHRISLYNN |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15 End Cap |
| Package Length (in) | 1.50" |
| Package Width (in) | 2.75" |
| Package Height (in) | 5.00" |
| Manufacturer Part Number | 68905 |
| Type | Heavy Duty |
| Internal Thread Size | 7/16 in-14 |
| Long Insert Size | 0.62 in L |
| Includes | (3) 65905 Insert, (1) 67705 RS Tool |
| Drill Size | 37/64 |