CHRISLYNN
3/8 in UNC Thread Repair Tap
SKU: 86120
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$17.99
Features
Specifications
Thread Repair Tap, Precision Plug, 3/8 in, UNC, 25/64 in Drill Size, 16 Threads per Inch, High Speed Steel
| Brand | CHRISLYNN |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15 End Cap |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | 86120 |
| Type | Precision Plug |
| Thread Size | 3/8 in |
| Thread Type | UNC |
| Drill Size | 25/64 in |
| Threads per Inch | 16 |
| Material | High Speed Steel |