All America Threaded Products
1/2 2 ft Steel Galvanized Threaded Rod
SKU: TR12X24G
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$8.29
Features
Specifications
Threaded Rod, 1/2, UNC, Right Hand Thread Direction, 1A Thread Class, 2 ft Thread Length, 13 Threads per Inch, 24 ft Overall Length, Grade 2 Grade, B85 to B97 Hardness, Steel, Galvanized
| Brand | All America Threaded Products |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section C2 |
| Package Length (in) | 24.00" |
| Package Width (in) | 0.50" |
| Package Height (in) | 0.50" |
| Manufacturer Part Number | 45539 |
| Thread Size | 1/2 |
| Thread Type | UNC |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Class | 1A |
| Thread Length | 2 ft |
| Threads per Inch | 13 |
| Overall Length | 24 ft |
| Grade | Grade 2 |
| Hardness | B85 to B97 |
| Material | Steel |
| Finish | Galvanized |