All America Threaded Products
1/2 72 in Steel Galvanized Threaded Rod
SKU: TR12X72G
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$24.99
Features
Specifications
Threaded Rod, 1/2, UNC, 72 in Thread Length, 13 Threads per Inch, Grade A Grade, Steel, Galvanized
| Brand | All America Threaded Products |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section C2 |
| Package Width (in) | 72.00" |
| Package Height (in) | 0.50" |
| Manufacturer Part Number | 85116 |
| Thread Size | 1/2 |
| Thread Type | UNC |
| Thread Length | 72 in |
| Threads per Inch | 13 |
| Grade | Grade A |
| Material | Steel |
| Finish | Galvanized |