All America Threaded Products®
#10-32 72 in Steel Zinc Plated Threaded Rod
SKU: TR1032X72
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$5.79
Features
Specifications
Threaded Rod, Heat Treated, #10-32, UNC, 72 in Thread Length, 32 Threads per Inch, Grade B7 Grade, Steel, Zinc Plated
| Brand | All America Threaded Products® |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section C3 |
| Package Width (in) | 72.00" |
| Package Height (in) | 0.19" |
| Manufacturer Part Number | 20601 |
| Type | Heat Treated |
| Thread Size | #10-32 |
| Thread Type | UNC |
| Thread Length | 72 in |
| Threads per Inch | 32 |
| Grade | Grade B7 |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |