All America Threaded Products
5/16-18 12 in Steel Brass Threaded Rod
SKU: TR516X12BR
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$6.49
Features
Specifications
Threaded Rod, 5/16-18, 12 in Thread Length, 18 Threads per Inch, 12 ft Overall Length, Steel, Brass
| Brand | All America Threaded Products |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section C3 |
| Package Length (in) | 12.00" |
| Package Width (in) | 0.31" |
| Package Height (in) | 0.31" |
| Manufacturer Part Number | 3521 |
| Thread Size | 5/16-18 |
| Thread Length | 12 in |
| Threads per Inch | 18 |
| Overall Length | 12 ft |
| Material | Steel |
| Finish | Brass |