All America Threaded Products®
M5 1 M Steel Zinc Plated Threaded Rod
SKU: TR5X1MX80M
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$7.29
Features
Specifications
Threaded Rod, Heat Treated, M5, UNC, 1 M Thread Length, Grade B7 Grade, Steel, Zinc Plated, 0.8 mm Pitch
| Brand | All America Threaded Products® |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section C2 |
| Package Width (in) | 39.37" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | 18901 |
| Type | Heat Treated |
| Thread Size | M5 |
| Thread Type | UNC |
| Thread Length | 1 M |
| Grade | Grade B7 |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Pitch | 0.8 mm |