All America Threaded Products
7/16 in 12 in Steel Zinc Plated Threaded Rod
SKU: TR716X12
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$4.19
Features
Specifications
Threaded Rod, 7/16 in, 12 in Thread Length, 14 Threads per Inch, Steel, Zinc Plated
| Brand | All America Threaded Products |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section C3 |
| Package Length (in) | 12.00" |
| Package Width (in) | 0.44" |
| Package Height (in) | 0.44" |
| Manufacturer Part Number | 03580 |
| Thread Size | 7/16 in |
| Thread Length | 12 in |
| Threads per Inch | 14 |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |