Broan
Through-The-Wall Ventilation Fan - 6 in.
SKU: 512M
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$82.99
Features
Specifications
Downloads
Say goodbye to unbearable heat and humidity in the garage, unwanted smells in the kitchen, and odors in the laundry or rec room. The Broan® 70 CFM Through-Wall Ventilation Fan is the perfect solution for rooms up to 65 sq. ft, including a one car garage, or use for spot ventilation near areas such as a work bench, garbage can, car, or lawn mower. The durable galvanized steel housing provides superior protection against the elements and wear and tear. It features a built-in exterior wall cap/vent with bird screen, which reduces install time, no duct work needed. Customize your fan with one of Broan-NuTone’s wall controls. For automatic operation, choose from a humidity or motion sensing control. To automatically turn off the fan after you leave the room or garage, pair the fan with a delay-off or countdown timer. (Wall controls sold separately)
- Ventilates up to 65 sq. ft.
- 6.0 audible sones
- Fight heat, humidity buildup, and unwanted smells inside the garage, kitchen, laundry room, or rec room
- Built-in exterior wall cap/vent, no ducting needed for installation
- Tested and approved for extreme hot and cold weather
- Motor assembly offers a fast and easy twist-lock installation
- Housing adjusts to fit walls from 5 1/4” – 10” thick
- Galvanized steel housing for superior protection against the elements and wear and tear
- Pair this fan with a motion or humidity sensing wall control to provide automatic ventilation (sold separately)
- Install with a delay-off or countdown timer wall control to automatically turn off the fan after leaving the room/garage (sold separately)
| Brand | Broan |
|---|---|
| UPC | 026715067138 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 05, Section D3 |
| Package Length (in) | 7.50" |
| Package Width (in) | 7.50" |
| Package Height (in) | 4.25" |
| Manufacturer Part Number | 512M |
| Country of Origin | Mexico |
| Height | 1" |
| Duct Diameter | 6" |
| Grille Diameter | 8" |
| Length | 8" |
| Housing Width | 6" |
| Weight | 3 lbs. |
| Width | 8" |
| Color | White |
| Series | Utility Fans |
| Voltage | 120 |
| Amperage (Amps) | 0.7 |
| CFM (HVI) | 70 |
| Duct Direction | Horizontal/Vertical |
| Duct Shape | Round |
| Frequency (Hz) | 60 |
| Grille Material | Plastic |
| Grille Shape | Circle |
| Hardware Included | Yes |
| Housing Material | Steel |
| Humidity Sensing | No |
| Installation Type | Wall |
| Motion Sensing | No |
| Motor Speed (RPM) | 2600 |
| Multi-Speed | No |
| Nightlight | No |
| Product Switch Control Type | Wall Control |
| Recommended Room Size (Sq Ft) | 65 |
| Selectable Speed | No |
| Sones | 6 |
| Wall Control Included | No |
| Wattage | 25.4 |
| HVI Certified | Yes |
| ISTA Rating | ISTA - 1A |