Features
Specifications
TIG Torch, 150 A, For Use With: MP Welder
- Forney TIG Torch for Forney MP welding machines
- Air cooled size 17FV single-piece torch and consumables
- Uses 7 pin connector designed For Forney MP style machines
- Integrated gas line with valve on handle
- When using this torch, amperage is controlled locally on the machine and the trigger is on/off
- An optional foot pedal will allow control of amperage remotely
- Electrode range: .020 - 3/32 in (0.5-2.4mm)
- 25 Dinse connection
- Compatible with 200 Amp and under machines with a size 25 Dinse connection
- Includes 12.5ft torch with 1/8 inch collet and tungsten electrode, size #7 nozzle, 5/8 inch connector and 36 inch gas hose
| Brand | Forney |
|---|---|
| UPC | 032277856547 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 05, Section M5 |
| Package Length (in) | 12.75" |
| Package Width (in) | 12.50" |
| Package Height (in) | 3.75" |
| Manufacturer Part Number | 85654 |
| Amperage Rating | 150 A |
| Suitable For Use With | MP Welder |