Features
Specifications
RotoZip Zip® bits are unique, innovative bits designed to tackle a variety of materials and allow you to cut material up to 1 In. thick.
- Available in 1 per pack (TC1)
- Carbide Zip® bit for ceramic wall tile, cement board, stucco, and plaster
- Ideal for cutting material up to 1 In. thick
- 1/8 In. bit
| Brand | RotoZip |
|---|---|
| UPC | 720361006106 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 26 End Cap |
| Package Length (in) | 3.80" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | TC4 |
| Bit Size | 1/8" |
| Color / Finish | Metal |
| Color Code | Green |
| Country of Origin | Mexico |
| Etched / Stamped Size Identification | No |
| GTIN | 00720361006106 |
| Material | Steel |
| Overall Length (in) | 2 |
| Pack Quantity | 4 per pack |
| Package Quantity | 1 |
| Recommended Bit / Blade Material Application | Tile Cutting |
| Shank Diameter (in) | 0.125 |