Features
Specifications
Cuts ceramic wall tile, cement board, stucco, and plaster.
- Not intended for use with floor tile
- Carbide bit for cutting cement board, ceramic wall tile, marble, plaster, and stucco
- For use with RotoZip Spiral Saw system
- 5 x stronger and 2 x faster than Zip® bits
| Brand | RotoZip |
|---|---|
| UPC | 720361004126 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 26 End Cap |
| Package Length (in) | 0.60" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Manufacturer Part Number | XB-TC1 |
| Bit Diameter Inch | 5/32" |
| Bit Size | 5/32" |
| Color / Finish | Metal |
| Color Code | Green |
| Country of Origin | United States of America |
| Etched / Stamped Size Identification | No |
| GTIN | 00720361004126 |
| Material | Carbide Tipped |
| Overall Length (in) | 2.5 |
| Pack Quantity | 1 per pack |
| Package Quantity | 1 |
| Recommended Bit / Blade Material Application | Tile Cutting |
| Shank Diameter (in) | 0.15625 |