3/16 in Hex Timber Screw
SKU: TSH10
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$1.79
- Buy 50 for $1.61 each and save 10%
- Buy 250 for $1.43 each and save 20%
Features
Specifications
TimberLOK is a heavy-duty wood screw for applications such as attaching rafter or trusses to the top plate, landscape timbers, fences, decks, headers, stair stringers and more. TimberLOK replaces 3/8 in lag screws and is approved for use in ACQ pressure treated lumber. There is no need to predrill with TimberLOK. Its sharp point and aggressive threads zip right in to the densest woods.
- No pre-drilling required
- Timberlok drives right through pressure treated wood, faster, easier stronger than a 3/8" lag screw
- Self countersinking and removable, good for deck, landscape walls, fences and stairs
- Unique tapered head countersinks easily into wood for flush appearance
| UPC | 608309400134 |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section C6 |
| Package Length (in) | 0.03" |
| Package Width (in) | 0.05" |
| Package Height (in) | 0.02" |
| Type | Heavy Duty |
| Thread Size | 3/16 in |
| Drive Type | Hex |
| Head Type | Flange Hex |
| Overall Length | 10 in |
| Material | Steel |
| Finish | Ceramic E-Coat |
| Color | Black |
| Point Type | Sharp |
| Application | For Post and Beam construction |