Features
Specifications
The Timber Tuff Upright Bench Mount Electric Chainsaw Chain Sharpener is the ideal tool for restoring your chains to like-new condition, featuring a powerful 110V, 60 Hz, 230-watt motor that operates at 3600 rpm for fast and reliable sharpening. It is designed to securely attach to your workbench for a stable sharpening station and is versatile enough to sharpen chains from 1/4" up to 3/4". With easy-to-read adjustment guides, the sharpener ensures precision and consistency in your results. For safety and convenience, it includes a see-through safety shield, a 15-watt work light for improved visibility, built-in thermo-overload protection, and comes ready to use with three grinding wheels (1/8", 3/16", and 1/4"). Regular use of this sharpener promotes longer chain life, cleaner cuts, and even helps protect your chainsaw bar.
- 110V 60 Hz motor
- Sharpens chains from 1/4" to 3/4"
- Mounts easily for a secure sharpening station
- Easy-to-use adjustment guide
- Safety shield & work light for extra safety & visibility
- Thermo-overload protection
- 3 grinding wheels included
| Date Added | Apr 8, 2026 |
|---|---|
| UPC | 732393002667 |
| Package Length (in) | 7.20" |
| Package Width (in) | 7.50" |
| Package Height (in) | 11.00" |
| Motor Input Power | 230 Watt |
| Maximum Speed | 3600 rpm |
| Work Light | 15 watt |
| Includes | 3 grinding wheels sizes 1/8", 3/16", 1/4" |