Features
Specifications
Downloads
Don't let your lawn cut into your leisure time. Achieve a beautiful cut with the serious comfort of the Toro 42" TimeCutter. Maneuverability and power are perfectly balanced in this mower, letting you tackle the toughest jobs quickly. The MyRIDE® suspension system ensures a luxury ride even on rough terrain, protecting you from the bumps. Handling is made effortless with Toro's Smart Speed® Technology, which gives you complete control over your mowing speed. For peace of mind, Toro offers a 3-year, 300-hour commercial engine warranty and a network of over 3,000 servicing dealers across the U.S. and Canada.
- MyRIDE Suspension System absorbs the bumps for added comfortability
- IronForged® high strength, grade 50, 10-gauge steel deck with bullnose reinforced leading edge
- Control your mowing speed without sacrificing blade tip speed with Smart Speed® Technology
- Handcrafted high-back seat with arm rests provides the ultimate padding and back support
- Shield your engine from tire spray and avoid backsplash with protective tire fenders
- Stay cool and hydrated with a built-in cup holder
- Simply unlatch the belt cover and easily sweep away debris to prevent deck corrosion and belt wear
- Commercial DNA courses through these machines' veins with the same technology pros depend on
- This machine's efficiency can cut your mowing time by up to 50%
- Mow in tight spaces and enjoy the extra room in your shed or garage with the 42" deck
- Mowing speed control with Smart Speed® Technology
- Download the MyToro app from your mobile device's app store for easy access to product resources, including manuals, how-to's, and more
| Brand | Toro |
|---|---|
| Date Added | Dec 29, 2025 |
| UPC | 021038757476 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section PP |
| Manufacturer Part Number | 75747 |
| Armrests | Standard |
| Blade Tip Speed | 17,810 ft/min / 5,428 m/min |
| CARB Compliant | Not CARB Compliant |
| Caster Tires | 11" x 4" (27.9 cm x 10.2 cm) |
| Comfort Platform | MyRIDE® Suspension System |
| Controls | Dual Wrap Around Levers |
| Cup Holder | Included |
| Deck Design | 42" IronForged® Fabricated Deck |
| Deck Material | 10 Gauge Steel |
| Deck Size | 42" / 107 cm |
| Discharge Chute | Side |
| Drive Tires | 18" x 7.5" (45.7 cm x 19 cm) |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive |
| Engine | Kohler 22 hp** |
| Engine Displacement | 725 cc |
| Engine Horsepower | 22.0 hp |
| Foot Operated Height of Cut | Optional |
| Forward Mowing Speed | Up to 7.0 mph / 11.2 kph |
| Fuel Capacity | 3 gal / 11.4 L / 12 qt |
| Fuel Type | Gasoline |
| Height of Cut | 1.5 - 4.5" / 3.8 - 11.4 cm |
| Hitch Bracket | Standard |
| Hour Meter | Optional |
| Included in the Box | 1 Battery, Engine Oil |
| Number of Blades | 2 |
| Product Features | Cup Holder, Electric Start, Hitch Bracket, IronForged Deck, MyRIDE Suspension System, Smart Speed |
| Product Type | TimeCutter MyRide |
| Product Use | Residential |
| Recommended Oil Type | 10W - 30 with filter change |
| Seat | 18" Handcrafted High Back with Arm Rests - Lever Slide |
| Start Type | Electric |
| Steering Controls | Dual Wrap Around Levers |
| Steering Dampeners | Pro-Control Dampers |
| Terrain Type | Flat with Obstacles |
| Tires | 11" x 4" (27.9 cm x 10.2 cm) Front, 18" x 7.5" (45.7 cm x 19 cm) Rear |
| Tow Speed | Up to 4.0 mph / 6.4 kph |
| Transmission | Dual Hydrostatic HG-ZT2100 |
| Trim Speed | Up to 5.5 mph / 8.8 kph |
| Washout Port | Standard |
| Weight | 589 lbs / 267.2 kg |
| Yard Size | Up to 2 acres |