PowerZone
TNI2423 Electromechanical Timer, 15 A, 125 V, 1875 W, 2-Outlet, 24 hrs Time Setting, White
SKU: 9058801
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$14.99
Features
Specifications
The PowerZone Outdoor Timer has a reverse ground pin placement. When mounted to the wall, the unit accepts most right-angle and transformer plugs. 24 hr repeat cycle programming, turns outlets on and off same time daily. Programmable in 30-minute time intervals, provides 48 setting options in 24 hr period. Push-down pins are extremely easy to operate. Angled housing design makes the unit easy to read and program. Two 3-prong grounded outlets - use with indoor or outdoor devices requiring a grounded connection, control 2 devices from one outlet. On/off top mount override switch to easily bypass programming. Compatible with CFL, LED, fluorescent and incandescent bulbs. 15A resistive, 10A tungsten, 1/2 horsepower.
- The timer is for indoor use
| Brand | PowerZone |
|---|---|
| UPC | 054732819270 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section C4 |
| Package Length (in) | 7.80" |
| Package Width (in) | 4.60" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Color | White |
| Current Rating | 15 A |
| Cycle Time | 48 On/Off Settings/Day |
| Depth | 2.9 in |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Height | 9.06 in |
| HP Rating | 1/2 hp |
| Installation Type | Plug-In |
| Number of Outlets | 2 |
| Suitable for | CFL Fluorescent Incandescent LED Bulbs |
| Time Setting | 24 hrs |
| Type | Heavy-Duty |
| Voltage Rating | 125 V |
| Wattage Rating | 1875 W |
| Width | 5.35 in |