Prime
EZ-Set 15A 125V 1875W Black Digital Outdoor Timer
SKU: TNODP23
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$24.99
Features
Specifications
Patented EZ-Set timer. Features three pre-set time modes and one custom mode. Set the current time, select the program, and let the timer do the rest. 3 EZ-Set options: 5am to 8am, 5pm to 12am, 5pm to 8am. Custom On/Off program. Buttons illuminate to indicate active program. Custom countdown from 1 minute to 24 hours. Manual override button. 2-grounded outlets. 6-inch power cord.
| Brand | Prime |
|---|---|
| UPC | 078693500152 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section C4 |
| Package Length (in) | 7.00" |
| Package Width (in) | 6.40" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Amperage | 15 |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 1875 |
| Color | Black |
| Cord Length (Ft.) | 0.5 |
| Certification | cETLus Listed |