PowerZone
TNO24111 Electromechanical Timer, 15 A, 125 V, 1875 W, 2-Outlet, 24 hrs Time Setting, Black
SKU: 513059
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$21.99
Features
Specifications
The PowerZone Outdoor Timer has a reverse ground pin placement. When mounted to the wall, the unit accepts most right-angle and transformer plugs. Clear weather guard cover provides visibility for programming and protects the timer mechanism from inclement weather. 24 hr repeat cycle programming, turns outlets on and off same time daily. Programmable in 30-minute time intervals, provides 48 setting options in 24hr period. Push-down pins are extremely easy to operate. Two 3-prong grounded outlets used with indoor or outdoor devices requiring a grounded connection can control 2 devices from one outlet. On/off override switch to easily bypass programming. Compatible with CFL, LED, fluorescent and incandescent bulbs. 15A resistive, 10A tungsten, 1/2 horsepower.
- The timer is for indoor and outdoor use
| Brand | PowerZone |
|---|---|
| UPC | 054732819300 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section C4 |
| Package Length (in) | 7.60" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 3.60" |
| Color | Black |
| Current Rating | 15 A |
| Cycle Time | 48 On/Off Settings/Day |
| Depth | 3.25 in |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Height | 10.44 in |
| HP Rating | 1/2 hp |
| Installation Type | Plug-In |
| Number of Outlets | 2 |
| Suitable for | CFL Fluorescent Incandescent LED Bulbs |
| Time Setting | 24 hrs |
| Type | Heavy-Duty |
| Voltage Rating | 125 V |
| Wattage Rating | 1875 W |
| Width | 6-1/4 in |