Features
Specifications
The SW Series Commercial Countdown Timers are designed to replace any standard wall switch and do not require electricity to operate. These energy-efficient switches automatically limit the ON times for fans, lighting, motors, heaters and other energy consuming loads. A commercial "brushed metal" look plate (plastic construction) meets NEC requirements.
- Quick and easy installation
- Time-saving up front terminal connection with teeter-type terminals
- Brushed metal look switch plate meets NEC requirements (plate is included)
- Incandescent/fluorescent/CFL/LED compatible
- No neutral connection is required
- Perfect for use with bathroom fans, spas, storage closets, garage lights and more
| Brand | Intermatic |
|---|---|
| UPC | 078275143524 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 05, Section D4 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 3.00" |
| Manufacturer Part Number | SW30MK |
| Series | SW |
| Voltage Rating | 125-277 VAC |
| Current Rating | 20 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Power Rating | 875 W |
| HP Rating | 2 hp |
| Contact Configuration | SPST |
| Timing Range | 30 min |
| Coil Voltage | 125 VAC |
| Mounting Type | In-Wall |
| Temperature Rating | 40-120 deg F |
| Material | Plastic |
| Finish | Brushed Metal |
| Color | Gray |
| Height | 104.8 mm |
| Width | 44.5 mm |
| Depth | 31.8 mm |