Features
Specifications
Heritage Grease Fitting, Zerk, Straight, 1/4-26 BSF, Parallel Thread, Steel, Zinc Clear Trivalent, BS 84, Check: Surface Ball, OAL: 0.59, Shank: 0.22 Standard, Drive: 7 mm Hex.
- For quality without compromise, demand Heritage Industrial parts for your application
- Check valve type features surface ball provides leak-free performance
- This thin, externally applied layer of zinc provides resistance to corrosion and can give the part a slight tint of color
- Steel is a durable alloy of iron and carbon containing less than 2% carbon and 1% manganese along with small amounts of silicone, phosphorus, sulfur and oxygen
- BSF (British Standard Fine) was introduced in 1908 by the British Engineering Standards Association
- BSF threads share the same form as BSW (British Standard Whitworth) threads and are still used today throughout Europe
- BSF threads are a parallel thread that requires a sealing compound if leak proof connections are necessary
- Standard grease fittings serve as lubrication points on mechanical components and allow a grease gun to deliver precise amounts of grease into moving system
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section M2 |
|---|---|
| Package Length (in) | 0.88" |
| Package Width (in) | 0.75" |
| Package Height (in) | 0.38" |
| Type | Straight |
| Thread Size | 1/4-26 |
| Thread Type | BSF Parallel Thread |
| Hex Size | 0.276 in |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Clear |
| Overall Length | 0.590 in |