Features
Specifications
Heritage Grease Fitting, Zerk, Straight, 1/4-28 SAE-LT, Taper Thread, Stainless Steel, Passivated, SAE J534, Check: Surface Ball, OAL: 0.54, Shank: 0.18 Standard, Drive: 5/16 Hex
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section M2 |
|---|---|
| Package Length (in) | 0.63" |
| Package Width (in) | 0.25" |
| Package Height (in) | 0.38" |
| Type | Straight |
| Thread Size | 1/4-28 |
| Thread Type | UNF |
| Material | Stainless Steel |
| Overall Length | 35/64 in |
| Shank Length | 3/16 in |