Features
Specifications
Grease Fitting, 45 deg, 1/8-28, BSPT, 11 mm Hex, Steel, Zinc Clear, 0.827 in Overall Length
- Complete lines of high-quality, attractively priced Heritage Industrial parts in a broad range of sizes, materials and finishes
- For quality without compromise, demand Heritage Industrial parts for your application
- Check valve type features surface ball provides leak-free performance
- This thin, externally applied layer of zinc provides resistance to corrosion and can give the part a slight tint of color
- Steel is a durable alloy of iron and carbon containing less than 2% carbon and 1% manganese along with small amounts of silicone, phosphorus, sulfur and oxygen
- BSPT (British Standard Pipe Tapered) is British standard thread
- These self‑sealing threads can be used in low pressure applications for plumbing
- The male threads with this designation are always tapered, the female threads are typically parallel
- BSPT threads are mostly used throughout Europe and the UK
- Standard grease fittings serve as lubrication points on mechanical components and allow a grease gun to deliver precise amounts of grease into moving systems
- 0.22 in shank
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section M2 |
|---|---|
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 0.75" |
| Package Height (in) | 0.50" |
| Angle | 45 deg |
| Thread Size | 1/8-28 |
| Thread Type | BSPT |
| Hex Size | 11 mm |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Clear |
| Overall Length | 0.827 in |