Features
Specifications
Grease Fitting, 45 deg, 1/8-27, NPT, 7/16 in Hex, Stainless Steel, 0.86 in Overall Length
- Hexagonal head
- Huyett offers complete lines of high-quality, attractively priced Heritage Industrial parts in a broad range of sizes, materials and finishes
- For quality without compromise, demand Heritage Industrial parts for your application
- Check valve type features surface ball provides leak-free performance
- A passivated part is one that has been chemically treated to help reduce its ability to react to exposure and corrode
- Stainless steel contains more than 11% chromium, resists corrosion, maintains its strength at high temperatures and is easily maintained
- Stainless steel is strong, durable and corrosion resistant
- Identical to PTF-SAE Short threads, but with one thread removed from the large end of male threads or the small end of female threads
- Standard grease fittings serve as lubrication points on mechanical components and allow a grease gun to deliver precise amounts of grease into moving systems
- 0.28 in shank
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section M2 |
|---|---|
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 0.75" |
| Package Height (in) | 0.50" |
| Angle | 45 deg |
| Thread Size | 1/8-27 |
| Thread Type | NPT |
| Hex Size | 7/16 in |
| Material | Stainless Steel |
| Overall Length | 0.86 in |