Features
Specifications
Heritage Grease Fitting, Zerk, Straight, 1/8-27 PTF Spl Extra Short, Taper Thread, Stainless Steel, Passivated, SAE J534, Check: Surface Ball, OAL: 0.66, Shank: 0.28 Standard, Drive: 7/16 Hex
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section M2 |
|---|---|
| Package Length (in) | 0.75" |
| Package Width (in) | 0.50" |
| Package Height (in) | 0.50" |
| Type | Straight |
| Thread Size | 1/8-27 |
| Thread Type | NPT |
| Material | Stainless Steel |
| Overall Length | 11/16 in |
| Shank Length | 19/64 in |