Features
Specifications
The Zinsser® Ceiling Paint is a high-performance, bright white, paint and primer in one that delivers one-coat coverage and a high-hiding, no-splatter finish. Formulated with advanced Stain Blocking Technology, it effectively seals water and other household stains. This ceiling paint dries to a flat sheen in less than one hour, is mold and mildew resistant, and features a unique color-changing technology—it applies pink and dries bright white, ensuring you never miss a spot.
- Stain Blocking Technology seals stains
- High hiding, high performance, no splatter formula
- Mold & mildew resistant finish
- Dries in less than one hour to a flat sheen
| Brand | ZINSSER |
|---|---|
| UPC | 020066209544 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section C1 |
| Package Length (in) | 6.20" |
| Package Width (in) | 5.00" |
| Package Height (in) | 7.60" |
| Manufacturer Part Number | 260967 |
| Color | Bright White |
| UPC | 020066209544 |
| Size | 1 gal |