Features
Specifications
Downloads
Stay organized with the Klein Tools Canvas Zipper Bag. This natural colored canvas bag is perfect for storing most tools. The heavy-duty zipper keeps it securely closed.
- Tool Bag made of No. 10 canvas, with strong zipper
- No. 10 canvas used to give this tool pouch added durability
- 12.5-Inch x 7-Inch x 0.7-Inch (31.8 x 17.8 x 1.8 cm)
- Heavy-duty zipper keeps canvas bag securely closed
| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| UPC | 092644553332 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section I5 |
| Package Length (in) | 5.60" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Manufacturer Part Number | 5139 |
| Material | No. 10 Canvas with Brass Zipper |
| Color | Natural |
| Closure Type | Zipper |
| Weight (oz) | 3 |
| Overall Length (cm) | 31.8 |
| Overall Width (cm) | 1.8 |
| Overall Height (Inch) | 7 |
| Overall Length (Inch) | 12.5 |
| Weight (g) | 85 |
| Overall Height (cm) | 17.8 |
| Overall Width (Inch) | 0.7 |
| Height | 7.0000 in |
| Width | 12.5000 in |
| Depth | 12.5000 in |
| Weight | 0.1900 lbs |